Kilka słów o tynkach w naszych domach

adminek

Tyngi gipsowe i tynki cementowo-wapienne to dzisiaj najczęściej stosowane rodzaje tynków. Branża budownicza należy niewątpliwie do tych obszarów, w obrębie których w ostatnich latach zastosowano szereg nowatorskich rozwiązań, a nowoczesne tynki są m. in. tego dowodem. Zdecydowanie zmienił się nie tylko sposób ich nakładania, ale także sposób ich komponowania. Jeśli chodzi o tę pierwszą kwestię to często już tynki nakłada się maszynowo.Dzieje się tak przede wszystkim, kiedy trzeba tynkować duże powierzchnie, bo w przypadku małych pomieszczeń lepsza jest jednak tradycyjna metoda. Natomiast na dużych budowach zarówno tynki, jak i posadzki wykonuje się jednak maszynowo. Deweloperzy mają w swoich parkach maszynowych urządzenia do tego rodzaju zadań, albo też zlecają takie prace podwykonawcom, z którymi współpracują.
Jeśli chodzi z kolei o komponowanie samych tynków to sprawa też wygląda zgoła odmiennie w porównaniu do stanu sprzed lat. Otóż, współczesne tynki, niezależnie od tego, czy chodzi o tynki gipsowe, czy też tynki cementowo-wapienne, przygotowuje się z gotowych mieszanek. Kupuje się je w składach budowlanych czy też innych sklepach z materiałami budowlanymi. To bardzo dobre rozwiązanie, a potwierdzi to zapewne większość fachowców. Nie trzeba za każdym razem odmierzać odpowiednich ilości piasku, cementu i wapna oraz wody, a sypie się tylko odpowiednią ilość gotowej mieszanki, którą trzeba wymieszać z wodą i mamy gotowy tynk, który wystarczy od razu nakładać na określone powierzchnie.

Poza tym użycie gotowej mieszanki pozwala na uzyskanie za każdym razem identycznego koloru tynku. Takiego efektu nie można było otrzymać, kiedy tynki mieszało się łącząc ze sobą poszczególne jego składniki. Nikt przecież dokładnie nie odmierzał proporcji i dlatego jedna ściana miał czasami nawet kilka odcieni szarości. Wracając jeszcze do zastosowań różnych tynków. Otóż, tynki gipsowe przeznaczone są do wykończenia wnętrz, natomiast tynki cementowo-wapienne można kłaść zarówno we wnętrzu budynku, jak i na zewnątrz.

Zobacz też: Tynki cementowo-wapienne Kraków | Inside System