Środki ochrony roślin w przydomowym ogrodzie

adminek

środki ochrony roślinŚrodki ochrony roślin (nie mylić z terminem „pestycydy”) są substancjami, mieszankami lub organizmami żywymi, chroniącymi rośliny przed niepożądanymi czynnikami (owady, grzyby, chwasty), zakłócającymi ich wzrost i rozwój. Wokół środków narosło wiele teorii, głównie głoszących szkodliwy wpływ na środowisko (zatruwanie gleb, wód gruntowych i powierzchniowych, negatywne oddziaływanie na inne ekosystemy i piramidy żywieniowe).

Protesty ekologów i służb ochrony środowiska, niepokojące wyniki badań doprowadziły do badań i udoskonalenia tych preparatów. Najnowsze środki ochrony roślin – repelenty, atraktanty, antyfidanty, feromony charakteryzują się selektywnym i szybkim działaniem, niską toksycznością, brakiem zdolności kumulacji w środowisku.

Jednym z wiodących producentów produktów do uprawy roślin jest Plagron, który w swych holenderskich laboratoriach prowadzi doświadczenia i badania, mające na celu udoskonalenie środków. W ofercie firmy znajdują się m.in. owadobójcze pułapki i spraye, stymulatory produkcji chlorofilu, preparaty stymulujące wzrost i kwitnienie i wzmacniające odporność roślin, roztwory zwalczające szkodniki i odżywiające roślinę, środki grzybobójcze i pleśniobójcze, preparaty usuwające skutki przenawożenia.

Środki ochrony roślin stosuje się nie tylko na masową skalę, ale i w warunkach domowych. W przypadku, gdy nie można zastosować chemicznych środków (alergie, obecność małych dzieci, uprawy ekologiczne), z pomocą domowym roślinom przyjdą naturalne metody i środki (do podlewania bądź opryskania) np. napary z ziół, wyciągi z czosnku, czarnego bzu, cebuli, siana, różnego rodzaju gnojówki.