Tkaniny i cegły ogniotrwałe

adminek

Człowiek, gdy tylko wynalazł tkaninę, zrozumiał, że może z niej wiele zrobić. I rzeczywiście wraz z ich pojawieniem się, kreatywność człowieka zaczęła intensywnie wzrastać. Tkaniny zaczęto barwić. Co więcej, człowiek zaczął szukać nowych surowców, z których można je wykonywać. Tak powstawały pierwsze lniane koszule czy jedwabne suknie.

cegły ogniotrwałeA dzisiaj? Dzisiaj tkaniny powstają z szerokiej bazy materiałów. I w zależności od wykorzystanego surowca, pełnią one określone funkcje i wykazują się specyficznymi właściwościami. Doskonałym przykładem takiej specyficznej tkaniny jest tkanina ognioodporna produkowana z włókien szklanych. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu włókno szklane wydawało się abstrakcją. Dzisiaj jednak wiemy, że szkło wodne, a niekiedy też i topione szkło pozwalają tworzyć odzież o niezwykłych właściwościach termoizolacyjnych.

Podobnie, jak cegły ogniotrwałe, tkanina potrafi być niemal całkowicie odporna na ogień. Nawet temperatura do 550 stopni Celsjusza nie potrafi jej zniszczyć, czy osłabić jej właściwości. A gdzie taką tkaninę się wykorzystuje? Jeśli chodzi o sposób wykorzystania, to w praktyce sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest izolacja maszyn, urządzeń, czy też sprzętów narażonych na bardzo wysokie temperatury.

Doskonałym przykładem jest tutaj przemysł chemiczny czy metalurgiczny, gdzie potrzeba osłony przed iskrami i odpryskami jest właściwie na porządku dziennym. Poza tym tkanina taka znajduje również szerokie zastosowanie przy ekranach cieplnych czy w izolacji przewodów. Ten rodzaj tkaniny ma doskonałe właściwości.